Forum recenzji i opinii
Board Index
>
Kultura
Recenzja - Piosenki po polsku (Afro Kolektyw)
Witamy, Gościu

0 Odp.

Radosław SUPEROPINIOTWÓRCA 31.01.2012  
Recenzja - Piosenki po polsku (Afro Kolektyw)

Przyrzekam uroczyście złamać bicz i pejcz
Naprawić krzywdy wszystkie i dać się zjeść
Przychodzi mi do głowy, gdy mnie teraz skubią znów
Że na pogromców i księgowych podzielił ludzi Bóg.

Afro Kolektyw był jedynym polskim zespołem grającym hip-hop bez użycia sampli, tylko instrumentów muzycznych. Tym większe było zdziwienie, że ich nowy album "Piosenki po polsku" jest kompletnym skrętem w inną stronę.
Choć otwierający album utwór "Nasza doskonałość" brzmi jak poprzednie dokonania zespołu, to dalej mamy pójście w stronę piosenek i popu. I to od piosenki "Wiążę sobie krawat" aż do samego końca. Utwory są bardziej melodyjne, wokalista Afrojax próbuje śpiewać, a nie tylko nawijać i radzi sobie z tym całkiem nieźle. Bas jest bardzo rytmiczny (zasługa Bartka Ptaszyńskiego), gitara elektryczna jest raczej delikatna ("Niemęskie granie", "Czasem pada śnieg w styczniu") skręcająca w stronę lekko funkowej ("Żałosny wieczór z czarnoksiężnikiem"), pojawia się kobiecy chórek ("Wiążę sobie krawat"), gitara akustyczna ("Człowiek guma"), elektronika jest jakby żywcem wzięta z lat 60-tych ("Do ukochanej pracy", "Może herbatki") lub dyskotekowych utworów z lat 80-tych ("Mało miejsca na dysku" czy kończący album "???"), perkusja także nadaje rytm, a wszystko to brzmi więcej niż dobrze.
Nie zmieniła się za to warstwa tekstowa - ironiczna, dowcipna i inteligentna fraza zapadająca w pamięć. Czy to mówią o pracy ("Wiążę sobie krawat" czy "Do ukochanej pracy"), drobnych obserwacjach ("Czasem pada śnieg w styczniu"), chorobie (grany z poważnym fortepianem oraz skrzypcami "Krótki film o kaszlu") czy komputerach ("???") potrafią zabłysnąć dowcipnym tekstem czy wpadającą w ucho frazą.
Starsi fani zespołu mogą się odwrócić od nich plecami, ale jednego nie można im zarzucić - to dobry pop, którego u nas nigdy dosyć. Pomysłowo, zabawnie i inteligentnie.

8/10

PS. W dobrych sklepach muzycznych od 20 stycznia.

0 Odp.

W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych tu cookies.
Joomla templates by a4joomla
tabletki Mail.ru History HighBeam Business Arrive Prepared lasery krzyżowe Paul N. Clark