Forum recenzji i opinii
Board Index
>
Kultura
Recenzja - Piosenki po polsku (Afro Kolektyw)
Witamy, Gościu

0 Odp.

Radosław SUPEROPINIOTWÓRCA 31.01.2012  
Recenzja - Piosenki po polsku (Afro Kolektyw)

Przyrzekam uroczyście złamać bicz i pejcz
Naprawić krzywdy wszystkie i dać się zjeść
Przychodzi mi do głowy, gdy mnie teraz skubią znów
Że na pogromców i księgowych podzielił ludzi Bóg.

Afro Kolektyw był jedynym polskim zespołem grającym hip-hop bez użycia sampli, tylko instrumentów muzycznych. Tym większe było zdziwienie, że ich nowy album "Piosenki po polsku" jest kompletnym skrętem w inną stronę.
Choć otwierający album utwór "Nasza doskonałość" brzmi jak poprzednie dokonania zespołu, to dalej mamy pójście w stronę piosenek i popu. I to od piosenki "Wiążę sobie krawat" aż do samego końca. Utwory są bardziej melodyjne, wokalista Afrojax próbuje śpiewać, a nie tylko nawijać i radzi sobie z tym całkiem nieźle. Bas jest bardzo rytmiczny (zasługa Bartka Ptaszyńskiego), gitara elektryczna jest raczej delikatna ("Niemęskie granie", "Czasem pada śnieg w styczniu") skręcająca w stronę lekko funkowej ("Żałosny wieczór z czarnoksiężnikiem"), pojawia się kobiecy chórek ("Wiążę sobie krawat"), gitara akustyczna ("Człowiek guma"), elektronika jest jakby żywcem wzięta z lat 60-tych ("Do ukochanej pracy", "Może herbatki") lub dyskotekowych utworów z lat 80-tych ("Mało miejsca na dysku" czy kończący album "???"), perkusja także nadaje rytm, a wszystko to brzmi więcej niż dobrze.
Nie zmieniła się za to warstwa tekstowa - ironiczna, dowcipna i inteligentna fraza zapadająca w pamięć. Czy to mówią o pracy ("Wiążę sobie krawat" czy "Do ukochanej pracy"), drobnych obserwacjach ("Czasem pada śnieg w styczniu"), chorobie (grany z poważnym fortepianem oraz skrzypcami "Krótki film o kaszlu") czy komputerach ("???") potrafią zabłysnąć dowcipnym tekstem czy wpadającą w ucho frazą.
Starsi fani zespołu mogą się odwrócić od nich plecami, ale jednego nie można im zarzucić - to dobry pop, którego u nas nigdy dosyć. Pomysłowo, zabawnie i inteligentnie.

8/10

PS. W dobrych sklepach muzycznych od 20 stycznia.

0 Odp.

W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych tu cookies.
Joomla templates by a4joomla
Jadwiga Puder do cery tłustej i trądzikowej javena external wall insulation hummer limuzyny Pompy