Forum recenzji i opinii
Board Index
>
Kultura
Recenzja - Lista Schindlera
Witamy, Gościu

0 Odp.

Radosław SUPEROPINIOTWÓRCA 14.07.2011  
Recenzja - Lista Schindlera

Oskar Schindler był niemieckim przedsiębiorcą. Kiedy zaczęła się wojna przybył do Krakowa i otworzył fabrykę naczyń emaliowanych, gdzie wynajmuje do roboty mieszkańców getta. Ale gdy w 1943 roku wprowadzono w życie plan likwidacji Żydów, Schindler podejmuje ryzykowną decyzję...
Ta historia wydarzyła się naprawdę. Steven Spielberg tym razem wyrzucił komputery, kosmitów i innych cudaków za okno i przedstawia opowieść o Niemcu, który ratuje Żydów, co brzmi dość prowokacyjnie. Znakomite czarno-białe zdjęcia Kamińskiego, poruszająca muzyka Johna Williamsa, wiernie odwzorowana scenografia, kilka znakomitych scen (m. in. praca w fabryce, likwidacja getta, gdzie Niemcy zabijają wszystkich znajdujących ludzi, zakończenie) i oszczędne aktorstwo.
Liam Neeson w roli tytułowej jest po prostu genialny. Na początku jest człowiekiem interesu. Wynajmuje Żydów nie dlatego, że ich lubi, tylko dlatego, że są najtańsi, działa w sposób pragmatyczny. Przemiana następuje stopniowo, od momentu, kiedy widzi likwidację getta (bardzo mocna scena) zaczyna zauważać okrucieństwo i przestaje traktować Żydów jako przynoszących zyski i dostrzega w nich ludzi. Na samym końcu ma wyrzuty, że zrobił za mało.
Niewiele ustępuje Ralph Fiennes jako demoniczny komendant obozu w Płaszowie wywołuje obrzydzenie i nienawiść. To po prostu czyste zło, chętnie wykorzystuje swoją władzę do zaspokojenia swoich najgorszych instynktów. W cieniu tych dwóch ról można nie zauważyć bardzo dobrego Bena Kingsleya – żydowski księgowy, którego konsekwencja częściowo doprowadza do przemiany Oskara Schindlera. W epizodach można zauważyć polskich aktorów (m. in. Andrzeja Seweryna i Henryka Bistę).
Amerykanie znani są z tego, że lubią opowiadać o wojnie w sposób przesadzony, patetyczny, tylko dotykający problemu. Spielberg sięga głębiej i pokazuje, że w sytuacji ekstremalnej podział ludzi w oparciu o narodowość nie ma sensu. Ludzie są tylko dobrzy i źli, inne dzielenie mija się z celem. Mimo pewnego mijania się z historią (polecam zajrzeć do pamiętników wdowy po Schindlerze), film silnie działa na emocje i nie można o nim łatwo zapomnieć. Prawdopodobnie najlepszy film Spielberga.

5+/6 + znak jakości Radzimira
0 Odp.

W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych tu cookies.
Joomla templates by a4joomla
http://sigmasystem.pl/pit-przez-internet/ http://robobat-polska.pl/rozliczenie-podatku-przez-internet/ The Amersi Foundation managing director of the Al Mana Group https://swiatbajekblog.wordpress.com/