Forum recenzji i opinii
Board Index
>
Kultura
Recenzja - Lista Schindlera
Witamy, Gościu

0 Odp.

Radosław SUPEROPINIOTWÓRCA 14.07.2011  
Recenzja - Lista Schindlera

Oskar Schindler był niemieckim przedsiębiorcą. Kiedy zaczęła się wojna przybył do Krakowa i otworzył fabrykę naczyń emaliowanych, gdzie wynajmuje do roboty mieszkańców getta. Ale gdy w 1943 roku wprowadzono w życie plan likwidacji Żydów, Schindler podejmuje ryzykowną decyzję...
Ta historia wydarzyła się naprawdę. Steven Spielberg tym razem wyrzucił komputery, kosmitów i innych cudaków za okno i przedstawia opowieść o Niemcu, który ratuje Żydów, co brzmi dość prowokacyjnie. Znakomite czarno-białe zdjęcia Kamińskiego, poruszająca muzyka Johna Williamsa, wiernie odwzorowana scenografia, kilka znakomitych scen (m. in. praca w fabryce, likwidacja getta, gdzie Niemcy zabijają wszystkich znajdujących ludzi, zakończenie) i oszczędne aktorstwo.
Liam Neeson w roli tytułowej jest po prostu genialny. Na początku jest człowiekiem interesu. Wynajmuje Żydów nie dlatego, że ich lubi, tylko dlatego, że są najtańsi, działa w sposób pragmatyczny. Przemiana następuje stopniowo, od momentu, kiedy widzi likwidację getta (bardzo mocna scena) zaczyna zauważać okrucieństwo i przestaje traktować Żydów jako przynoszących zyski i dostrzega w nich ludzi. Na samym końcu ma wyrzuty, że zrobił za mało.
Niewiele ustępuje Ralph Fiennes jako demoniczny komendant obozu w Płaszowie wywołuje obrzydzenie i nienawiść. To po prostu czyste zło, chętnie wykorzystuje swoją władzę do zaspokojenia swoich najgorszych instynktów. W cieniu tych dwóch ról można nie zauważyć bardzo dobrego Bena Kingsleya – żydowski księgowy, którego konsekwencja częściowo doprowadza do przemiany Oskara Schindlera. W epizodach można zauważyć polskich aktorów (m. in. Andrzeja Seweryna i Henryka Bistę).
Amerykanie znani są z tego, że lubią opowiadać o wojnie w sposób przesadzony, patetyczny, tylko dotykający problemu. Spielberg sięga głębiej i pokazuje, że w sytuacji ekstremalnej podział ludzi w oparciu o narodowość nie ma sensu. Ludzie są tylko dobrzy i źli, inne dzielenie mija się z celem. Mimo pewnego mijania się z historią (polecam zajrzeć do pamiętników wdowy po Schindlerze), film silnie działa na emocje i nie można o nim łatwo zapomnieć. Prawdopodobnie najlepszy film Spielberga.

5+/6 + znak jakości Radzimira
0 Odp.

W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych tu cookies.
Joomla templates by a4joomla
salon masażu warszawa bus best loans online masaż dla kobiet w ciąży warszawa personal loans with no credit check