Forum recenzji i opinii
Board Index
>
Dom
Recenzja: Szyba kominkowa samoczyszcząca (pirolit...
Witamy, Gościu

0 Odp.

Jacek Początkujący recenzent 31.01.2011  
Recenzja: Szyba kominkowa samoczyszcząca (pirolityczna)

Większość posiadaczy kominków zna ten problem – brudna szyba, która zasłania nam ogień i psuje całą radość posiadania kominka. Jeżeli ktoś pali sporadycznie może utrzymywać duży płomień i szybkie spalanie co redukuje osad z sadzy na szybie, ale dla tych palących 24 godziny na dobę rozwiązania były dwa – pogodzić się z czarną szybą albo myć ją co kilka dni.

Szyba samoczyszcząca (z efektem pirolizy) brzmi jak nierealny chwyt marketingowy. Do tego mało opinii w internecie i ogólnie wielka niewiadoma. Normalnie nigdy bym się na takie cudo nie zdecydował, ale konieczność wymiany zbitej szyby w kominku postawiła mnie przed dylematem – a może jednak spróbować?

Na początek wyczytałem teorię. Szyba samoczyszcząca działa w ten sposób, że zawiera przezroczystą warstwę metali co powoduje odbicie ciepła z powrotem w stronę paleniska i zwiększenie temperatury przy szybie o 25%. Brzmi to nawet wiarygodnie bo każdy posiadacz kominka wie, że szybkość brudzenia się szyby zależy od wielkości ognia którym palimy (im większy ogień tym czystsza szyba ale też zużycie drewna większe).

Ostatecznie zdecydowałem się wydać prawie dwa razy więcej na szybę pirolityczną. Efekt przerósł moje oczekiwania! Oczywiście szyba nadal się brudzi, ale oceniam, że tempo osadzania sadzy spadło kilkukrotnie. Używając drewno suszone jeden sezon (czyli stosunkowo mokre) i godząc się z niewielkimi smugami na szybie można właściwie zapomnieć o jej myciu. Jeżeli zgodnie z zaleceniami użyjemy drewna sezonowanego dwa lata, to jestem przekonany, że szyba pozostanie niemal zupełnie czysta. Dodam na wszelki wypadek, że posiadam kominek z tak zwaną kurtyną powietrzną – powietrze z zewnątrz dostaje się do komory spalania wyłącznie od góry i wyłącznie przy samej szybie. Nie wiem czy w istotny sposób wpływa to na czystość szyby, ale przy zwykłej szybie niezbyt to pomagało.

Podsumowując: koszt około 500zł za szybę samoczyszczącą nie jest mały, ale jeżeli i tak musimy wymienić szybę to dokładając 250zł do typowej ceny dostajemy coś co w znaczący sposób zmniejsza nasz nakład pracy i zwiększa estetykę kominka.

Fotka przedstawia szybę pirolityczną po pięciu dniach palenia dosyć mokrym drewnem przy mocno zmniejszonym dopływie powietrza. Normalna szyba po takim okresie była niemal zupełnie czarna:

0 Odp.

W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych tu cookies.
Joomla templates by a4joomla
Vladimir Slutsker in-love.pl/viewtopic.php?f=10&t=5669&p=46680 Brykiet forum4u.pl/topic/2139-samoch%C3%B3d-ci%C4%99%C5%BCarowy/?p=26302 Języki obce