Forum recenzji i opinii
Board Index
>
Kultura
Opinia- Jak wydać książke?
Witamy, Gościu

0 Odp.

Łukasz Początkujący recenzent 17.03.2011  
Opinia- Jak wydać książke?

Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia, podążał za marzeniem, chciałby by jego nazwisko coś znaczyło na światowym rynku. Jak kończysz szkołę średnią, stawiasz przed sobą cele, które często cie przerastają i dopiero po jakimś czasie zdajesz sobie sprawę w jakiej ponurej rzeczywistości się znajdujesz.

Jedni marzą o założeniu własnego zespołu muzycznego ktoś, inny chce zostać sławnym aktorem, politykiem itd. Wszystkie te zawody, profesje czy zajęcia wiążą się ze sławą i pieniędzmi, jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile potrzeba włożyć wysiłku, pracy i funduszy w te przedsięwzięcia by na końcu czerpać z tego jakieś konkretne zyski, nie mówiąc już o szczęściu. Większość ludzi odpada w przed biegach i zajmuje się czymś innym, zwyczajnym bo są zaskoczeni poziomem trudności, po czym krzyczą na cały świat, jakie to jest niesprawiedliwe.

Inna część młodych ludzi chciałaby zaistnieć poprzez wydanie własnej książki, zbioru opowiadań, czy poezji. Jest to ciężki kawał chleba, bo jeśli uda się komuś napisać już coś wartościowego to musi podpisać umowę z jakimś wydawnictwem. Zazwyczaj rekrutacją zajmuję się jeden człowiek pod którego gusta trzeba trafić. Często nie ma to nic wspólnego z talentem autora.

Jeśli już dane wydawnictwo zdecyduje się wydać nasze dzieło to trzeba zapłacić dużo pieniędzy, co dla młodego człowieka wiąże się z pożyczką w banku albo od kogoś innego. To, że książka zostanie wydana wcale nie gwarantuje hitu w sprzedaży, bo jeszcze trzeba trafić w gusta czytelników czego nie zagwarantuję nawet najbardziej udana kampania reklamowa.

Wydanie książki wiąże się też z reklamą danego produktu, autokorektą , nadaniem kodu ISBN itd. Kopia książki musi zostać oddana do Biblioteki Narodowej i Jagiellońskiej gdzie będzie przechowywana po wsze czasy. Nie mówiąc już o innych bibliotekach i księgarniach, co wiąże się z wydrukiem bardzo dużej ilości, tych książek często tylko po to by leżały gdzieś na półce. Jeżeli to dzieło okaże się hitem (bestsellerem) nie ma problemu, jeżeli jednak nie, książki te będą zbierać kusz na półkach i autor nie zarobi nawet na spłatę pożyczki zaciągniętej dla wydawnictwa. W rezultacie czego nie napisze już nic więcej.

W zależności od wydawnictwa można zapłacić więcej bądź mniej, ale płaci się prawie zawsze. Są miejsca gdzie wydadzą twoją książkę, ale bez programu dystrybucji. Czyli sam musisz się tym zająć, wysłać kilka książek do dziennikarzy z nadzieją, że spotkasz się z pozytywną opinią, podpisać umowy z innymi bibliotekami, księgarniami itd.

Same wydanie książki drogie nie jest, ale jeżeli już sam chcesz się zająć reklamą i dystrybucją to można użyć metody self-publishing-u. Jest to metoda nowa w naszym kraju, która przybyła z zachodu i polega na ominięciu procesu wydawniczego w profesjonalnej firmie. Czyli cokolwiek napiszesz możesz sam to wydać bez przechodzenia kilkumiesięcznej weryfikacji w wydawnictwie. Z tego co zrozumiałem czytając w Internecie i tak trzeba uzyskać kod ISBN i dostarczyć książkę do biblioteki Narodowej i Jagiellońskiej, ale na tym koniec. Korzystając z tej metody drukuje się książek tyle ile w danym momencie potrzebujesz. Można podpisać umowę z księgarniami lub nie. Można ograniczyć się tylko do sprzedaży on-line z opcją kupna E-booka, można dołączyć załącznik, że na żądanie przyślemy książkę wydrukowaną w okładce takiej czy takiej za większą opłatą. Ten self- publishing jest najbardziej opłacalną wersją sprzedaży własnej twórczości, bo w przypadku małego zainteresowania książką nie musimy spłacać pożyczki i szybko zająć się sprzedażą następnej.

Jednak jest to opcja, w której trzeba się wykazać znajomością rynku i chwytów reklamowych, chyba, że ktoś po prostu chce sprzedawać same e-booki i nie chce większego rozgłosu.
Osobiście nie muszę się zastanawiać gdzie wydać książkę, czy zbiór opowiadań bo jeszcze nic takiego nie napisałem, ale jak ten dzień nastąpi będę miał dużo opcji do wyboru i każdego dnia pojawiają się nowe.
0 Odp.

W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych tu cookies.
Joomla templates by a4joomla
Jean-Claude Chalhoub 500 payday loan Jean-Claude Chalhoub Ubezpieczenie zdrowia ubezpieczenie ofe